AIKIDO
Aikido jest to japońska sztuka samoobrony stworzona przez mistrza Morihei Ueshiba. Jego korzenie sięgają starych tradycji samurajskich.

Aikido opiera się na prostych, praktycznych, naturalnych ruchach zaczerpniętych ze sztuki władania mieczem.

W aikido wykorzystuje się energię przeciwnika kierując ją ku niemu. Umożliwia to pokonanie o wiele silniejszego napastnika.

Techniki bazują na ruchu sferycznym, dźwigniach, rzutach i uciskach na punkty witalne. Aikido jest sztuką walki zgodną z prawami natury.
Kształtuje sylwetkę, sprawność fizyczną, refleks, witalność i co najważniejsze samokontrolę i koncentrację.

Aikido to sztuka walki często zwana systemem walki bez walki. Dlatego dla dzieci i młodzieży jest wspaniałym rodzajem aktywności.
 
KEN TAI KEN
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż nazwa „bokken” jest w rzeczywistości terminem wprowadzonym przez Europejczyków, jako że w Japonii ten drewniany miecz ćwiczebny nazywyał się bokutō. Oba te określenia stanowią dość ogólną nazwę, która zawiera w sobie wiele specjalistycznych określeń na miecze konkretnego typu, np. daitō, czy shōtō.

Za czasów feudalnej Japonii bokutō używany był przez wojowników podczas treningu. Legendarny szermierz Musashi Miyamoto sławił się zaś m.in. w pokonywaniu, w pełni uzbrojonych przeciwników, przy użyciu tylko jednego lub dwóch takich drewnianych mieczy. Według jednej z legend, pokonał on Sasaki’ego Kojirō przy pomocy bokutō, które sam zrobił z wiosła podczas podróży łodzią na umówioną wyspę, gdzie miał odbyć się ich pojedynek.

Powodem, który sprawił, iż w Aikido pojawiły się techniki przy użyciu broni, była fascynacja O’sensei Morihei Ueshiby tradycją walki mieczem i włócznią. Ueshiba posiadał niebywałą biegłość w posługiwaniu się bronią i dlatego też chętnie wykonywał formy z jej wykorzystaniem. Morihei już za młodu szczególnie interesował się szermierką i utrzymywał kontakt z ekspertami broni ze szkoły Kashima Shinto Ryu. Nawet po tym, jak utworzył samodzielną formę budo (Aikido) dalej uwielbiał ćwiczenia mieczem.
 
KEN TAI JO
Jo - drewniany kij o okrągłym przekroju stosowany jest obecnie w aikido jako jeden z głównych nurtów treningowych, zaraz po technikach walki bez użycia broni oraz przy użyciu bokkena.

Jest on udoskonaleniem dłuższego i cięższego kija bo wprowadzonym przez legendarnego, żyjącego w XVI wieku, Muso Gonnosuke.

Technika i szybkość jo opiera się na zasadzie ślizgu. Posługujący się kijem wykonuje wszystkie uderzenia, zasłony i przejścia przesuwając go w dłoniach, z jednego końca na drugi, przez co jo zyskuje bardzo dużą szybkość i siłę przy uderzeniu.