FEDERACJA RENSHIN
Ideogram RENSHIN dosłownie oznacza polerowanie ducha, czyli jego doskonalenie i upiększanie poprzez ciągły trening ciała. Dla mieszkańców Dalekiego Wschodu duchowość nie jest przeciwstawiana fizyczności, jak to ma miejsce w Europie. Tylko właściwy rozwój fizyczny umożliwi prawidłowy rozwój duchowy. Takie są założenie wspólne wszystkim Budo, nie tylko Aikido.

Nasze stowarzyszenie powstało w 1992 roku. Zajęcia - prowadzone przez instruktorów posiadających wysokie stopnie mistrzowskie potwierdzone przez Hombu Dojo Tokyo oraz Yoshiharu Hosoda sensei  - odbywają się trzy razy w tygodniu. Część osób przychodzi dla rekreacji, część chce się nauczyć samoobrony, innych przyciąga Aikido Toho - forma Iaido stworzona przez senseia Nishio. Dla sporej części z nas Aikido stało się sposobem na życie. Wszystkich zaś łączy „sztuka czyniąca ciało posłuszne duchowi” - wspólnie studiujemy styl rozwinięty przez mistrza wielu szkół walki Shoji Nishio, który przekazuje nam jego bezpośredni uczeń - Yoshiharu Hosoda sensei.

Poznańskie Stowarzyszenie Aikido REN SHIN jest częścią Federacji Aikido Nishio REN SHIN Polska i współpracuje z ośrodkami w Płocku, Olsztynie i Swarzędzu organizując obozy i staże o randze krajowej oraz międzynarodowej.
 
YUDANSHA