MISTRZOWIE
SokakuTakeda (1859 - 1943)

urodził się w HanAizu (współcześnie prefektura Fukushima), dorastał w czasach wielkich przemian społecznych. W roku 1868 obalono rządy sioguna, a władze w Japonii przejął cesarz. Kończył się okres samurajski i izolacja Japonii. Kraj szybko przyjmował wzorce zachodnie i dynamicznie się rozwijał. Samurajów zastąpiła nowoczesna, wzorowana na europejskich, armia.

Sokaku Takeda pochodził ze starego, szanowanego rodu samurajów. Jego dziadek i ojciec prowadzili szkoły miecza i uczyli władania bronią samurajów z klanu Takeda. Sokaku zdążył jeszcze otrzymać typowe dla samuraja wykształcenie. Drogę budo rozpoczął w szkole swojego ojca SokichiTakedy, mistrza yari, kenjutsu (sztuki walki włócznią i mieczem) oraz sumo. Następnie uczył się sztuki Ken-jutsu u mistrza T. Szibuyi, w szkole Ono-ha. W 1873 roku przyłączył się do dojo mistrza KencikiSakibary (JikisziKage-ryu). Około roku 1877 ćwiczył Kyoszin Meici-ryu mistrza Szunzo Momoro w Osace. Jednocześnie studiował władanie oszczepem w szkole Hozoin. W poszukiwaniu wiedzy i doskonaleniu własnych umiejętności prowadził liczne podróże, prowadząc wędrowny tryb życia.

Mistrz Sokaku Takeda był fenomenem przeczącym zasadom fizyki, wątła budowę łączącym z niezwykła siłą i niespożytą energią. Takeda poznając w życiu wiele szkól miecza wszystkie przetwarzał wg swych poglądów, wykształcając we własną oryginalną technikę. Władał sprawnie mieczem obu rękami i nie uznawał form kata. Gdy cesarz zakazał noszenia mieczy, Takeda kładł duży nacisk rozwinięcie technik walki bez używania broni. Zintegrował Oshiki uchi z technikami Ono ha itto ryu, i rozpropagował styl Daito-ryu Aiki Jutsu (Szkoła Wielkiego Wschodu). Takeda Sokaku nauczał oficerów armii, sędziów i pracowników policji. Uparcie i konsekwentnie kultywował tradycję samurajską, nawet wtedy, gdy nowy cesarz specjalnym dekretem zabronił wszystkiego, co przypominałoby o przeszłości samurajskiej, nadal konsekwentnie przestrzegał tradycji swoich przodków. Podobno demonstracyjnie przechadzał się z mieczem po ulicach Tokio.

Całe swoje życie podróżował żeby nauczać Daito Ryu Aiki Jujutsu. Założona przez niego na Hokkaido szkoła stanowiła rodzaj tradycyjnej kontynuacji Daito-ryu, sztuki walki praktykowanej w klanie Takeda, której zręby powstały około VII w.   Jednym z najlepszych jego uczniów był MoriheiUeshiba, który z czasem stworzył swą interpretację Daito-ryu pod nazwą Aikido-jujutsu. M.Ueshibabył uczniemS.Takedy przez 20 lat, od 1915 do 1936. Prawo do nauczania Daito-ryu uzyskał w 1922 roku.
Morihei Ueshiba (1883 - 1969)

to jeden z największych mistrzów sztuk walki na świecie. Urodził się w Japonii, jako czwarte dziecko długoletniego członka władz wioski. Jako dziecko przejawiał duże zainteresowanie studiami religijnymi i filozoficznymi. W Tokio Ueshiba rozpoczął praktykę tradycyjnego jujutsu i kenjutsu.

W 1903 roku Morihei Ueshiba zgłosił się do wojska. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej został wysłany do Mandżurii, będąc wówczas w randze kaprala. Do Japonii powrócił jako sierżant, awansowany za odwagę na polu walki. Zgodnie z legendą "potrafił wyczuć pocisk wycelowany w jego kierunku zanim jeszcze padł strzał" (jest to jedna z wielu opowieści o szczególnych umiejętnościach Senseia).

Ueshiba pobierał nauki u Kiyoichi Takagi (9 dan Kodokan judo) oraz u Nakai Masakatsu (jujutsu). Podczas swojego pobytu na Hokkaido spotkał Sokaku Takedę, mistrza Daito-ryu Aiki-jutsu, prawdopodobnie najważniejszej ze sztuk walki, z których Morihei Ueshiba stworzył swój własny styl.

W 1925 roku został wyzwany przez oficera marynarki i pokonał go bez walki. Zgodnie z legendą, czuł gdzie uderzy shinai, zanim jeszcze oficer wykonał ruch. Po tej walce doświadczył uczucia prawdziwego połączenia Ciała i Ducha, całkowitej jedności Wszechświata i Jednostki, uświadamiając sobie wyraźnie zasady, na których zbudował filozofię aikido. Po tym wydarzeniu zmienił nazwę swojego stylu z Aiki-Bujutsu (sztuka walki Aiki) na Aiki-Budo (droga walki Aiki).

W 1925 Morihei Ueshiba i jego sztuka walki zaczęły zdobywać popularność w Japonii; w 1930 roku jego styl został określony jako "idealne budo" przez Jigoro Kano, twórcę judo. Aż do wybuchu II wojny światowej Morihei Ueshiba nauczał, ciesząc się coraz większą popularnością. Rozpoczął budowę świątyni Aiki (Aiki Shrine) oraz dojo. Prace zostały zakończone w 1944 roku. Zmienił nazwę Aiki-Budo na Aikido ("droga harmonii ducha"). Morihei Ueshiba spędził na nauczaniu i prezentacjach ostatnie 19 lat swojego życia, aż do swojej śmierci 26 kwietnia 1969 roku.
Shoji Nishio (1927 - 2005)

Urodził się 1927 roku w prefekturze Aomori w Japonii. Jego zainteresowania sztukami walki początkowo koncentrowały się na innych budo - młody Shoji Nishio poznawał tajnik judo, karate, iaido i jodo. W latach 50 XX wieku zainteresował się aikido, które odtąd stało się główną dziedziną jego aktywności na polu sztuk walki.

Sensei Nishio osiągał biegłość w wielu szkołach walki stając się posiadaczem stopni mistrzowskich w aikido(8 dan), iaido(8 dan), judo(6 dan), karate(5 dan) i kendo(3 dan). Studiował ponadto walkę jo (Shindo Muso ryu) i yari(Hozoin ryu). Praktyka tylu szkół walki zaowocowało stworzeniem przez Shoji Nishio własnego, charakterystycznego stylu aikido, który jako Aikido Nishio jest przedmiotem studiów w Renshin. W swoim rozumieniu Aikido sensei podkreśla wagę „atemi” rozumianego jako uderzenie mające zastopować energię napastnika i umożliwić jego neutralizację. Styl proponowany przez Shoji Nishio charakteryzuje się niebywałą skutecznością.

Shoji Nishio - jako jeden z najwybitniejszych uczniów O;sensei - nie tylko stworzył własną szkołę Aikido, ale także zaproponował nowe spojrzenie na techniki miecza. Jego Aikido Toho to zbiór piętnastu form (kata) Iaido stworzony dla lepszego zrozumienia ruchów Aikido. Formy Toho są bowiem odpowiednikami technik „czystego aikido” a praktyka tej formy  Iaido jest znakomitą pomocą w zrozumieniu tajników walki bez miecza.

Przez ponad 40 lat sensei Nishio nauczał walki i regularnie odwiedzał Skandynawię, Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone. Sensej Shoji Nishio zmarł 15 marca 2005 roku.
Yoshiharu Hosoda (rocznik 1945)

jest głównym instruktorem REN SHIN w Polsce. Jest jednym z najwybitniejszych uczniów nieżyjącego już Mistrza Shoji Nishio - twórcy stylu Aikido, który poznajemy w Ren Shin.

Sensei Yoshiharu jest posiadaczem stopnia mistrzowskiego w czterech szkołach walki. Zdobył 6 dan Aikido, 6 dan Iaido, 4 dan Enshinryu Iai Kempo i 3 dan Karate Goju ryu.

Od 1992 roku, czyli od założenia Stowarzyszenia Aikido Ren Shin w Poznaniu,  sensei Hosoda odwiedzał Polskę kilkadziesiąt razy, prowadząc zajęcia dla adeptów Aikido ze wszystkich ośrodków Ren Shin w kraju. Prowadzone przez niego staże zawsze ściągają wiele osób - zarówno spośród tych, którzy zaczynają swoją przygodę z Aikido, jak i tych, dla których ta sztuka walki jest ważnym elementem życia od wielu lat.

Był honorowym gościem Mistrzostw Europy Karate-Shotokan, które odbyły się w 1999 roku w Poznaniu. Na co dzień Yoshiharu Hosoda prowadzi w Kopenhadze profesjonalny gabinet terapeutyczny masażu Shiatsu (japońskiej akupresury) i chyba nie wszyscy jego pacjenci wiedzą, że jest mistrzem czterech szkół walki.
Andrzej Szubert (ur.1966)

jest prezesem i głównym instruktorem Federacji Aikido Nishio Ren Shin w Polsce. Uczeń sensei Yoshiharu Hosody. Posiada 6 dan Aikido i 6 dan Iaido.

Zafascynowanie sztukami walki sięga czasów licealnych. Od 1985 - 1990 studiuje filologię duńską na UAM w Poznaniu. W tym okresie regularnie uczęszcza na treningi aikido. Droga do 1 dana wiodła poprzez doświadczenia zebrane u różnych instruktorów aikido. W lutym 1992 wyjeżdża do Danii na stypendium zebrać materiały do pracy doktorskiej. Kilka dni przed wyjazdem bierze udział w stażu Ki Aikido w Kole prowadzonym przez Carsten Möller z Danii, ale to jeszcze nie było to czego oczekiwał od aikido, ponieważ dotychczasowe poszukiwania swojej ścieżki w aikido nie dały zadowalającego rezultatu, a wszystkie odmiany aikido nie były dla Niego przekonujące. Dowiedział się natomiast o istnieniu dojo sensei Yoshiharu Hosody. Spotkanie i treningi z sensei Hosodą sprawiały dużo radości i znów poczuł sens uprawiania aikido. Sensowność wykonywanych ruchów, wykorzystanie atemi, nawiązanie do karate oraz brak zbędnych ruchów przekonywały i bardzo cieszyły. Będąc w stolicy Danii uczęszcza również na treningi karate.

Wiosną 1992r zdaje w Kopenhadze egzamin na 1 dan aikido. Jesienią tego samego roku powstał zalążek klubu Ren Shin w Poznaniu. Wiosną 1993r wyjeżdża na staż aikido do Malmö gdzie ma okazję poznać senseia Shoji Nishio. Od sierpnia 1994 sensei odbywa prawie roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Kopenhaskim i często odwiedza dojo sensei Hosody, trenuje intensywnie nawet 6 razy w tygodniu. W 1995r odbywa się kolejny staż z sensei Shoji Nishio w Malmö. Sensei Yoshiharu Hosoda zaczyna regularnie odwiedzać nasz klub, do dziś prowadzi staże nawet 3 razy do roku. W roku 2000 sensei Andrzej wyjeżdża do Japonii na staż z sensei Nishio w Izu Shimoda. Ma tutaj możliwość ćwiczenia z najbliższymi uczniami sensei Nishio posiadającymi najwyższe stopnie - Takao Arisue 7 dan, Ichiro Shishiya 7 dan i wielu innych aikidoków nie tylko z Japonii.

Lata ćwiczeń pod okiem sensei Y. Hosody oraz własna determinacja doskonałości zaowocowały niebywałą harmonią ciała i ducha. Takie też jest Aikido w wykonaniu sensei Andrzeja, dla oglądających piękne płynne i zwinne ruchy, są jednocześnie przekonujące. Staże z sensei Andrzejem są zawsze niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników. Sensei dla każdego znajduje czas, a Jego spostrzegawczość i empatia pozwalają właściwie ukierunkować uke.

Aikido jest Jego życiową pasją, którą potrafi „zarazić” swoich uczniów. Sensei Andrzej jest człowiekiem bardzo życiowym, skromnym i koleżeńskim, którego wszyscy bardzo szanują i lubią. Od wielu lat jest wykładowcą na UAM w Poznaniu i zajmuje się językoznawstwem duńskim.