AIKIDO TOHO
Aikido pochodzi od miecza
IAIDO to odmiana japońskiej szermierki na miecze… W odróżnieniu od kendo, walka w iaijutsu ma sprowadzać się do błyskawicznego dobycia miecza i zadania decydującego ciosu w każdych warunkach bez wcześniejszego przygotowania. Największy wkład w rozwój iaijutsu przypisuje się Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu (1545-1618), który pierwszy usystematyzował techniki iaijutsu. Ostatecznym celem iaido nie jest jednak odparcie nagłego ataku, lecz zdobycie takiego psychicznego panowania nad sytuacją, by potencjalny przeciwnik w ogóle zrezygnował z zamierzonej akcji. Doskonale oddaje to dawne określenie tej sztuki - „Saya no uchi”.

Sensei NISHIO, który praktykował IAIDO, wprowadził w zakres treningu Aikido TOHO - jest to kilkanaście form kata imitujących techniki Aikido, które to pozwalają głębiej zrozumieć istotę wyrażanej myśli, że „Aikido wzięło się od miecza.”
Nazwa techniki w aikido toho składa się z trzech elementów:

    numeru formy (np. ipponme - pierwsza forma),  nazwy formy w iaido (np. ushiro giri - cięcie w tył),  odpowiednika techniki w aikido (np. shiho nage)
numer techniki
nazwa techniki
odpowiednik w aikido
Ipponme
Mae giri / Shohatto
- brak -
Nihonme
Kiriage
Ikkyo
Sanbonme
Ukenagashi
Ikkyo
Yonhonme
Ushiro giri
Kaiten Nage
Gohonme
Zengo giri
Shihonage
Ropponme
Tsuka Osae
Gyakuhanmi Katatetori Nikyo
Nanahonme
Tedori/Tekubi Osae
Aihanmi Katatetori Nikyo
Hachihonme
Kawashi tsuki
Tsuki Sankyo
Kyuhonme
Tsukekomi
Kotegaeshi
Jupponme
Tsume
Irimi
Juipponme
Sanpo giri
Sankyo
Junihonme
Shiho giri
Shihonage
Jusanbonme
Nukiawase
Gokyo
Juyonhonme
Todome
Yonkyo
Jugohonme
Suemono
- brak -